Monday, September 29, 2014

Ricinusovo ulje za zanoktice

O ljekovitim i regenerativnim svojstvima ricinusovog ulja smo već puno puta pisali! Evo još jedne primjene ovog čudesnog dara prirode! Kako se polako bliži zima, većina ljudi će dobiti zanoktice.

Zanoktice

Šta su zapravo zanoktice? Zanoktice predstavljaju napuklu, tj. oštećenu kožu oko noktiju nastalu da li kontaktom kože sa nekim hemikalijama, da li pod uticaj hladnoće i nagle promjene temperature na rukama ili jednostavno fizičkim oštećenjima. Zanoktice mogu da budu bolne bez obzira šta je uzrok njihovog nastajanja. Jedino što je sigurno je to da dolaskom zime broj problema sa zanokticama se naglo povećava!

Kako spriječiti pojavu zanoktica?

ricinusovo ulje za zanoktice
Pojavu zanoktica se u velikoj mjeri može smanjiti ukoliko kožu oko noktiju dodatno hidratizujemo i prihranjujemo! Potrebno je da koža bude što elastičnija i što zdravija tako da se smanji uticaj vanjskih faktora na nju! Naravno, jedan od najboljih načina na koji se zanoktice mogu spriječiti jeste da kožu prihranjujemo ricinusovim uljem. Postupak je isti kao kada koristimo ricinusovo ulje za nokte! Na mjesta na kojima vam se najčešće stvaraju zanoktice, utrljavajte ricinusovo ulje da ga koža upije!

Zanoktice su već tu, šta sad?

Ukoliko već imate zanoktice, ricinusovo ulje će zbog svojih odličnih regenerativnih svojstava veoma ubrzati proces obnavljanja kože oko noktiju i potpuni nestanak zanoktica! Rezultate bi trebali vidjeti već nakon nekoliko dana!

Ricinusovo ulje za nokte

Niste zadovoljni svojim noktima? Nokti vam nisu dovoljno jaki i stalno pucaju a već ste isprobali sve moguće kreme i preparate koji se reklamiraju? Postoji veoma jednostavno rješenje za vaše probleme sa noktima!!! Rješenje se zove ricinusovo ulje!

Ricunusovo ulje za nokte

Od davnina je znano kako je ricinusovo ulje veoma ljekovito! Njegova regenerativna svojstva su bila poznata čak i starim Egipćanima! Veoma visok sadražaj ricinoleične kiseline i vitamina E je glavni razlog zbog koga ricinusovo ulje obnavlja kosu, čisti kožu, pospješuje rast kose i trepavica! Način na koji se nanosi ricinusovo ulje je krajnje jednostavan! Prvo dobro operite ruke! Nakon što osušite ruke, na nokte nanesite sloj ricinusovog ulja. Utrljajte ga dobro u nokte.
ricinusovo ulje za nokte
Potrebno je da prođe neko vrijeme dok nokti upiju dio ulja. Dovoljno je da prođe 20-ak minuta. Višak ulja možete da skinete vlažnik peškirom ili papirnim ubrusom. Zbog svoje sposobnosti da uđe u dublje slojeve kože, ricinusovo ulje će vaše nokte dubinski obnoviti! Prve rezultate ćete moći vidjeti već za nekoliko dana a vaši nokti će ponovo biti čvrsti i sjajni!

Maske za nokte

Najjednostavniji način prihrane noktiju je ako se koristi čisto ricinusovo ulje. Postoje razne maske za nokte i u 99% njih osnova je ricinusovo ulje! Obično se radi o kombinaciju ricinusovog ulja sa neki drugim hranjivim uljem kao što je badenovo ili maslinovo ulje!


Thursday, September 25, 2014

Ricinusovo ulje čuvanje

Kao i sva ulja tako je i ricinusovo ulje najbolje čuvati na tamnom i hladnom mjestu. To ne treba da bude frižider ali ako već imate viška prostora možete je staviti i u frižider. Dovoljno je da bočicu sa ricinusovim uljem stavite na policu u svojoj ostavi ili špajzu. Ukoliko bi smo ga ostavi na toplom ili svjetlom mjestu, vremenom bi se užeglo i pokvarilo - dobilo bi neprijatan miris i izgubilo bi neka svoja ljekovita svojstva! Na povišenim temperaturama dolazi do uništavanja vitamina E koji se u velikim količinama nalazi u ovom ljekovitom ulju! Nipošto nemojte bočicu sa uljem ostaviti na direktnoj sunčevoj svjetlosti!

Najbolje je čuvati u staklu!

 
ricinusovo ulje cuvanje
Što se tiče ambalaže, ricinusovo ulje se apotekama prodaje u plastičnoj ambalaži što je savršeno normalno. Ali koliko god plastika bila sigurna ona se ne može porediti sa staklom! Ukoliko ste u mogućnosti, nabaviti neku manju bocu u koju ćete presuti ricinusovo ulje kada ga kupite ili iscijedite iz sjemenki ricinusa. Boja stakla nije važna. Takođe, veoma važna stvar je da boca u kojoj se nalazi ulje bude dobro zatvorena tako da je uticaj vazduha na njega minimalan!

Tuesday, September 23, 2014

Čišćenje lica ricinusovim uljem

Možda će vam zvučati čudno ali lice se može čistiti koristeći samo ulje! Ova metoda se zove metoda čišćenja uljem. Ova metoda nije skupa jer ne podrazumjeva korištenje skupih krema, pomada i ostalih modernih čuda kozmetičke industrije! Radi se o mješavini ricinusovog i maslinovog ulja! 

Ricinusovo i maslinovo ulje - kombinacija za čisto lice!


ricinusovo ulje za lice
Ricinusovo ulje zbog visoke koncentracije vitamina E i ricinoleične kiseline je odlično za čišćenje i hranjene kože. Zbog svog specifičnog sastava ono ulazi duboku u kožu tako da je dubinski hrani i čisti! Ricinusovo ulje izvlači sve nečistoće iz kože! Ono je veoma gusto i masno ali njegov efekat na kožu je takav da će je isušiti! Ovo je razlog zbog čega se ono nanosi na kožu u kombinaciji sa maslinovim uljem! Maslinovo ulje hidratizuje kožu i daje joj vlažnost i sjaj! Evo kako da napravite ovu smješu i kako da je koristite!

Čarobni sastojci:

- 5 dl maslinovog ulja
- 5 dl ricinusovog ulja 

Najlakše je da u bočici pomiješate maslinovo i ricinusovo ulje. Mućkajte dok se ne sjedini, ne bi trebalo da traje duže od minut! I to je to maska za čišćenje lica je gotova!

Kako nanositi masku na lice?

Na vatu, tufer ili peškir nanesite malo ulja i utrljajte na lice. Bilo bi dobro da nemate šminku dok ovo radite  ali nemojte se bojati jer će ulje svakako skinuti svu šminku sa lica! Kada se lice u potpunosti natopi uljem, namočite čist peškir u toplu vodu, dobro ga iscijedite i stavite na lice. Ostavite peškir bar 30-ak sekundi na licu. Mokri peškir će pokupiti višak ulja kao i sve nečistoće koje je ulje izvuklo!
Ukoliko možete bar jednom dnevno uradite ovaj postupak i već za nekoliko ćete već vidjeti poboljšanja!

Monday, September 22, 2014

Ricinusovo ulje za rast i čvrstinu trepavica i obrva

Evo i jednog recepta pomoću koga će vaše trepavice brzo oporaviti, postati duže i gušće!
Sastojci:
  • 1 supena kašika ricinusovog ulja
  • 25grama suvih listova koprive
  • 0,25 litara vode
Priprema:
Listove koprive kuvamo 5 minuta u vodi. Pustimo da se ohlade 20-ak minuta. Izvadimo listove i procjedimo ih kroz gazu. Jednu supenu kašiku iscijeđene tekućine iz listova koprive pomiješamo sa ricinusovim uljem.
Ricinusovo ulje za rast i čvrstinu trepavica i obrva
Upotreba:
Trepavice i obrve svako veče namažite i ostavite preko noći da se ova tekućina upije. Ujutro obrve i oči dobro isperemo mlakom vodom.

Kako pravilno nanijeti ulje na trepavice i obrve? Pošto je čisto ricinusovo ulje gusto i ljepljivo, nije pametno stavljati velike količine ulja! Dovoljno je sasvim mala količina ulja da se utrlja. Lagano prelaženjem umočene vate ili tufera preko trepavica je sasvim dovoljno. Što je tiče obrva, ovdje je poželjno da se što bolje utrlja vlasište obrva ali naravno ovo je da se ne koriste sila. Znači kao i kod trepavica, dovoljno je lagani prelaza preko obrva!

Ricinusovo ulje za obrve i trepavice

Kao sve dlake na tijelu i trepavice i obrve stalno opadaju i rastu nove. Za brži rast i ljepši izgled potrebna je dodatna njega. Ženama je ovo posebno važno jer zavodljiv pogled je mnogo puta baš ono što će slomiti nekog muškarca! Zbog svojih izuzetnih svojstava, ricinusovo ulje je idealno za poboljšanje kvaliteta kose, trepavica i obrva i baš ono predstavlja tu dodatnu njegu! Naravno, nikada nemojte zaboravite da prije spavanja uklonite maskaru jer je baš ovo jedan od najčešćih razloga oštećenja trepavica i obrva!

Kako nanositi ricinusovo ulje na trepavice i obrve? 

ricinusovo ulje za trepavice i obrve
Najjednostavnije je da laganih trljanjem utrljate ricinusovo ulje u obrve i trepavice. Kako ovo da uradite? Najjednostavnije je da prst umočite u ulje i lagano trljate. Ukoliko ne želite da koriste prste možete na tufer ili na vatu da umočite ulje i onda njima trljate. Ovo je najbolje da radite pred spavanje tako da vam neće smetati što vam je masno oko očiju! Ricinusovo ulje nije opasno za oči pa ne morate strepiti od eventualnih posljedica! 

Ricinusovo ulje za kosu

Ricinusovo ulje za kosu

Ricinusovo ulje pored toga što kosi daje zdrav izgled i poboljšava njenu strukturu ono i ubrzava njen rast. Ricinusovo ulje je gusto, zlatne žute je boje. Ono se dobija sjeđenjem sjemenki ricinusa. Razlog njegove velike hranjivosti je ricinoleična kiselina koja je veoma rijetka u prirodi. Ovo kiselina daje ricinusovom ulju veoma jaka anti-upalna svojstva.
Ricinusovo ulje na ove načine pomaže vašoj kosi:
  • Daje hidratantni efekat na vlasištu i kosi. Ricinusovo ulje ima veliku moć prodiranja i zbog ove osobine ono ne samo da oblaže dlaku nego i prodire u nju na taj način unoseći hranjive materije na ovaj način obezbjeđujući dugotrajnu hidrataciju i ishrana kose i vlasišta.
  • Ricinusovo ulje podstiče rast kose, često čak i na mjestima na kojima kosa ranije nije rasla. 
  • Redovnom upotrebom ricinusovog ulja može da se popraviti oštećenja kosa kada su oštećenja izazvana hemijskim putem (farbanje i slično). Omega-9 masne kiseline, koje ovo ulje sadrži hrane kosu i vlasište.
  • Ricinusovo ulje zadržava vlažnosti na mjestu gdje se nanosi. Redovno nanošenje ovog ulja učiniće kosu mekanom i podatnom.

Ricinusovo ulje za kosu

Kako se nanosi ricinusovo ulje na kosu?

Ricinusovo ulje je najbolje nanositi nakon pranja kosa. Kosa je potrebno da bude vlažna. Ne preporučuje se nanošenje velikih količina ulja na kosu jer je ono gusto i ljepljivo,tj. viskozno. Ukoliko nanesete previše ulja vaša kosa će poslije biti masna i opuštena. Prilikom nanošenje ulje trebate nanositi samo na korjen kose i vlasište ili na vrhove. Nakon što ste nanijeli ulje, na kosu stavite plastičnu kesu ili kapu za tuširanje a onda je umotajte glavu peškirom. Ostavite ulje dva sata da stoji na glavi! Za ovo vrijeme, kosa i vlasište će upiti ulje. Nakon dva sata, kosu dobro isperite, nanesite regenerator i ponovo je isperite!

Ricinusovo ulje za kožu

Kada se pomene ricinusovo ulje, vjerovatno Vam je prva asocijacija njegova upotreba kao laksativa ali ricinusovo ulje se takođe dosta koristi u kozmetičkoj industriji kao jedan od glavnih sastojaka kod raznoraznih krema, balzama i mlijeka za obnavljanje ispucale kože, kose ili noktiju!

Ricinoleična kiselina i vitamin E

Ricinusovo ulje u sebi sadrži veoma veliki postotak vitamina E i ricinoleične kiseline. Ricinoleična kiselina je veoma rijetka u prirodi a njen visoki postotak se nalazi baš u sjemenkama ricinusa! Kombinacija ricinoleične kiseline i velikog udjela vitamina E u ricinusovom ulju su savršena kombinacija za obnavljanje suhe i ispucale kože!  Ukoliko imate problema sa aknama i prištićima, mašaža ricinusovim ulje na problematičnim mjestima će smiriti i očistiti kožu a akne i prištići će nestati!!! Takođe, ako imate iritaciju kože, nanošenje ovog ulja na iritirano mjesto će potpuno smiriti kožu!

Ricinusovo ulje za kožu

ricinusovo ulje za kožu
Visoki udio vitamina E je ključan za smirivanje iritirane kože kao i kod blažih gljivičnih upala! Ukoliko nemate drugog sredstva za dezinfekciju manje rane, posjekotine ili ogrebotine, možete na nju nanijeti ricinusivo ulje jer ono ima i antibakterijski efekat! 
U čemu je tajna? Tajna je u tome što ricinusovo ulje zbog svog sastava prodire duboku u kožu na taj način dajući hranjive materije koje se nalaze u njemu dubljim dijelovima kože za razliku od drugih ulja koja djeluju samo površinski!
Ricinusovo ulje je lako dostupno i može se nabaviti skoro svakoj apoteci!

Sjemenke ricinusa

O ricinusu kao biljci smo već pričali. Jedina stvar koja se koristi od kompletne biljke su sjemenke. Plod ricinusa je čahura koja se sastoji iz tri dijela. Ona može biti loptastog ili ovalnog oblika. Površina ploda je obično prekrivena bodljama. U zavisnosti od vrste ricinusa, bodlje mogu biti kratke ili duge. Kada je zreo, plod ricinusa puca i sjeme se osipa. Od ukupne težine ploda na sjeme otpada 70 %. Sjemenke ricinusa su ovalne i najviše podsjećaju na pasulj.
sjemenke ricinusa ricinusovo ulje ricinus sjemenke
Sjemenke ricinusa u ovom obliku se ne konzumiraju jer one sadrže ricin - jedan od najjačih biljnih otrova! Dovoljno je nekoliko sjemenki da se dostigne smrtonosna doza! Da bi bile upotrebljive,  sjemenke ricinusa se hladno presuju i iz njih se dobija ricinusovo ulje koje se može koristiti i za ljudsku upotrebu!

Wednesday, September 17, 2014

Ricinusovo ulje kao laksativ

Vjerovatno prva asocijacija kada neko kada neko kaže ricinusovo ulje je trčanje do toaleta dok graške znoja oblivaju lice osobe koja je konzumirala ricinusovo ulje! U stvarnosti ovo i nije baš tako. Ali prvo malo uvoda... Ricinusovo ulje je jedan od najboljih i najlakših prirodnih načina da se veoma brzo riješite zatvora. Razlog za ovo je ricinoleična kiselina koja je veoma rijetka u prirodi a u ricinusovom ulju čak 90% sadržaja je baš ona! Ona je razlog zbog koga je ricinusovo ulje toliko ljekovito. Dovoljno je da popijete jednu supenu kašiku ricinusovog ulja nakon jela.

Ricinusovo ulje kao laksativ

ricinusovo ulje kao laksativ
Konzumaciji ricinusovog ulja treba pristupiti veoma oprezno jer prevelika konzumacija može da dovede do dehidracije i demineralizacije organizma. Količina ulja koje dovoljna za stolicu zavisi i od toga koliko kilograma imate, koliko se krećete i koliko godina imate! Brži efekat ricinusa ćete imati ukoliko ste fizički aktivniji! Ricinusovo ulje veoma temeljno čisti crijeva posle konzumacije samo jedne doze, stvarajući polumekanu stolicu u periodu od 2 do 8 sati od konzumacije.Ulje nema negativne posljedice, neutralno je i umiruju crijeva. Ulje se razgrađuje pomoću enzima lipaze, nakon čega se oslobađa ricinoteična kiselina. Ona je uzrok zbog koga se stimulišu crijeva i što za posljedicu ima pročišćavanje njih. Ulje služi i kao lubrikant,tj. ono podmazuje crijeva pa se rješavate stolice bez napinjanja. Što se tiče vremena za koje će ricinusovo ulje početi da djeluje, ono varira od količine koju ste uzeli, godina, fizičke aktivnosti i broja kilograma. Reakcija nakon konzumacije nije trenutna! Normalna reakcija se dešava u periodu od jednog do tri sata nakon konzumacije! I naravno, nemojte da vam se desi kao momku sa slike :)

Uzgajanje ricinusa

Iako je biljka ricinus(eng. Ricinus communis) porjeklom iz Afrike, prenešen je u Aziju, Evropu i Južnu Ameriku. Ricinus je tropska biljka. on može da raste i na našem području. Godišnje se u svijetu proizvede oko 460 000 tona ricinusa. Što se tiče industrijske proizvodnje na prostorima bivše Jugoslavije, ricinus se gajio u Srbiji, Makedoniji i Hercegovini.

Uzgajanje ricinusa kod nas


Što se pojedinačnog uzgoja, ricinus se uzgaja isključivo kao dekorativna biljka i krasi mnoga dvorišta, bašte i vrtove! Ricinusu treba dosta svjetla. Ne voli niske temperature mada odrasla biljka može da podnese temperature do -3°C. Odrasla biljka ricinus voli veliku vlažnost vazduha i voli dosta vode! Što ga više zalivate, rast će biti brži mada ne treba da bude u vodi! Za vrijeme duže suše dolazi do opadanja listova a veličina i količina ulja u sjemenu se drastično smanjuje! Zbog svog tropskog porjekla ricinus ima izražene potrebe za svijetlost. Zbog toga ne voli da bude u hladovini.

Monday, September 15, 2014

Ricinusovo ulje dobijanje

Ricinusovo ulje ima primjene u raznim sferama života. Ricinusovo ulje ima visoku viskoznost, minimalno mjenja svoje osobine pri promjeni temperature, na veoma niskim temperaturama se mrzne a kada je u kontaktu sa vazduhom ne suši se. Zbog ovih osobina ono je veoma kvalitetno motorno ulje. Ima veoma široku primjenu u tekstilnoj, kožarskoj industriji. Ricinosovo ulje se koristi i kao sirovina za dobijanje sintetičkog kaučuka, izrade vještačke kože kao i  drugih plastičnih masa, u kozmetičkoj industriji za proizvodnju sapuna i kozmetičkih preparata. Ulje dobijeno hladnim cijeđenjem se koristi za medicinske svrhe a u nekim zemljama čak kao jestivo ulje!

Ricinusovo ulje dobijanje


ricinusovo ulje dobijanje
Za ljudsku upotrebu se koristi samo ulje dobijeno hladnim cijeđenjem sjemenki ricinusa. Hladno cijeđenje ili hladno presovanje je postupak cijeđenja tečnog dijela nekog ploda ili dijela biljke samo pod uticajem pritiska stege bez dodatnog zagrijavanja ili dodavanja nekih aditiva. Na ovaj način se dobija maslinovo ulje iz maslina, bundavino ulje iz sjemena bundave, bademovo ulje iz badema, itd. Ovaj način spada u najkvalitetnije i najprirodnije načine dobijanja ulja jer sva svojstva koja je biljka ili plod posjedovao su ostali u izvornom obliku! Cijeđenje može da se ponovi nekoliko puta. Hladno cijeđeno ulje može da bude i djevičansko. Ovo znači da je ovo ulje koje je dobijeno samo u prvom cijeđenju. Ricinusovo ulje može da bude obično hladno cijeđeno i djevičansko hladno cijeđeno ulje!

Ricinus biljka

Biljka ricinus je udomaćena kod nas i skoro sigurno ste je vidjeti kod nekoga u dvorištu samo što niste znali da je to baš ricinus! Porijeklo ricinusa je Afrika a vremenom je prenešen u Aziju, Evropu i Ameriku. Ricinus je jednogodišnja ili dvogodišnja biljke u zavisnosti od klime! Biljka ima razvijeno stablo. U tropskim oblastima ricinus može da izraste u veoma veliku biljku pa nije rijetkost da doseže visinu do čak 10-ak metara! Na našem području ova visina je daleko manja i ne prelazi 2 metra. Plantažna sadnje na području Balkana nema iako biljka može da uspjeva bez problema! Ricinus se kod nas sadi u dekorativne svrhe. Velika većina vlasnika i ne znaju da imaju ricinus u dvorištu jer se kod nas naziva drugim narodnim imenima. Ta imena su Hristova palma, crveni čičak, krpelj biljka i skočac. Unutar ploda se nalazi sjemenka koja je nasličnija pasulju, tj grahu. U plodu se nalaze tri sjemenke. Biljka ricinus nema neki specijalan miris. Sjemenke su prijatnog ukusa i po ukusu dosta podsećaju na kikiriki. Ni u kom slučaju ne bi smjeli konzumirati bilo koji dio ricinusa jer ova biljka spada u jedne od najotrovnijih na svijetu! Ulje koje se dobija cijeđenjem sjemenki nije otrovno i ima razne primjene!

Ricinus biljka - izgled


ricinus biljka
Najupečatljivija stvar kod ricinusa su njegovi veliki crvenkasti listovi! Iako ima vrsta koje imaju zelene listove, kod nas su najčešći sa crvenim listovima baš zbog svoje dekorativnosti! U tokom jednog vegetativnog perioda boja listova se mjenja od zelene do crvene! Korjen ricinusa je veoma razvijen i može da ide u dubinu od čak 2 metra! Cvjetovi ricinusa su dužine od 20 do 70 cm i veličina varira u zavisnoti od vrste i podneblja! Cvijek se sastoji od muških i ženskih cvijetova tako da ricinus da bi rađao dovoljno je i jedno stablo! Cvijetovi najviše liče na čičak tako da nisu preterano lijepi. Forma cvijeta je grozd ili cvast. U zavisnosti od vrste ricinusa plod je crvene ili zelene boje, sa mekanim bodljama po površini. Oblik ploda najviše podjeća na kesten u omotaču samo što su kod ricinusa bodlje blago savijene na vrhu!